outdoor therapy - השתלמויות וסדנאות 

בית הספר outdoor therapy מזמין אתכם להצטרף כבר עכשיו למגוון השתלמויות וסדנאות הרצות לאורך השנה וכן לסדנאות יומיות מרוכזות בנושאים ייחודיים המתמקדים בקשר שבין פסיכותרפיה לטיפול בעזרת בעלי חיים.

לפרטים, בירורים והרשמה התקשרו לארני: 050-7561696 או אודליה: 052-3732720
 
סדנאות ("רצות") המתקיימות אחת לחודש בימי רביעי בין השעות 19:30-22:00

סימסטר סתיו חורף 2017-2018 


הפרעות אישיות : אתיולוגיה, מאפיינים וטיפול. 

הפרעות אישיות מיוחסות לדפוסי אישיות קבועים, בלתי גמישים ובלתי אדפטיביים. אנשים בעלי הפרעות אישיות, המהווים כ-10% מהאוכלוסיה, מתמודדים עם קשיים במכלול היבטי חיים הנוגעים לתפקוד התעסוקתי, הרגשי ובין אישי. הגורמים המרכזיים להיווצרות הפרעות האישיות הם סביבתיים עם דגש עם מערכות יחסים לקויות בילדות.
אדם הסובל מהפרעת אישיות הוא בעל תכונות המאפיינות את מרבית האוכלוסייה, אך תכונות אלו מוקצנות באופן שמביא לקשיים תפקודיים או מצוקה.
בקורס ננסה להבין תרומתו של קרנברג להבנת הפרעות האישיות , ונלמד את צמיחתן של הפרעות האישיות, מאפייניהן, ההגנות האופייניות , והטיפול בהן על פי  כתיבתה של ננסי מקוויליאמס .

Journal club      קריאת מאמרים משותפת בדגש על חיבור למקצועות outdoor 

סדנה "רצה" מזה שנה שנייה, המתמקדת במאמרים מתוך הפסיכולוגיה ההתיחסותית והחיבור שלהם לעולם הטיפול בעזרת בעלי חיים, טבע ושטח. ב-28/9/2016 - תתחיל סדנה חדשה המתמקדת בכתבם של תאורטיקנים מובילים כגון: ויניקוט, ביון, קוהוט ואחרים (ראה פירוט בהמשך): 


החשיבה של דונלד ויניקוט: קריאה בכתביו של מטפל טוב דיו.

מטרת הקורסקריאת מגוון מאמרים שכתב ויניקוט ודרכם הכרת מושגיו , והשפעתו על התפתחות התיאוריות הפסיכולוגיות בנות זמנינו , כולל  הקשר לטיפול הנעזר בבעלי חיים.
נושאי הקורס דרך קריאת מאמריו, נכיר במושגים המרכזיים בתיאוריה של ויניקוט, בהם – עצמי אמיתי ועצמי כוזב, אחזקה,  המרחב המעברי והאובייקט המעברי, התיחסות אובייקט והשימוש באובייקט, הרגרסיה לתלות.
כמוכן נעסוק בתיאוריה של ויניקוט כגשר בין הפסיכואנליזה הקלאסית , לתיאוריות מאוחרות כגון פסיכולוגיית העצמי, הטיפול האינטרסובייקטיבי וההתייחסותי.
נבין את תפקיד המטפל ומטרשת הטיפול על פיו, ונעסוק בהשוואת תפקיד המטפל לתפקיד האם.
 

 טיפול בנפגעי טראומה וטיפול באוכלוסיות קצה הרצף הטיפולי  

יום עיון בנובמבר 2017

מה מאפיין אנשים שחוו טראומה וטראומה מורכבת, עבודה עם מאפייני האוכלוסיה , התייחסות לרמות חרדה, רמות ארגון אישיות, כלים פרקטיים לעבודה בהסתמכותעל תיאורי מיקרה. נעסוק במעגל החיים של הטראומה המורכבת , ילדות בבית מתעלל, מעגלי הסמים , הזנות, ובתי הסוהר. משמעות פעילויות outdoor לאוכלוסיה זו. 

טקסים וסמלים

דצמבר 2017

סדנה זו תתמקד בסמלים/ארכיטיפים, חיות טוטם וטקסים - מטרתה לחשוף את המטפלים לעולם הלא מודע של הטיפול הנעזר בטבע. הסדנה תוביל את המטפלים דרך המפגש עם עולמם הפנימי אל עומקו של התת מודע הנחשף בעזרת הטבע שמסביבנו. ככל שנכיר את הכלים ההשלכתיים עימם אנו עובדים כך נבין יותר את עולמו הפנימי של המטופל וניהיה נינוחים ופתוחים יותר לשתף את המטופל בתוך חוויה עמוקה של היכולת להביט על עצמו ועל דפוסיו  כך שכדברי פרנצי "יגיע השלב  בו הוא עושה את מלאכת הפירוש"(פרנצי,1928), כשאנו המטפלים "אוחזים בידו".

טקסים מלווים את חיינו  ביומיום על העת, לרוב מבלי לשים לב. טקסים משמשים בעיקר בעת מעברים , ולצרכי הרגעה עצמית . החשיבה המקיימת את הטקס אינה רציונלית , היא מערבת מנגנוני חשיבה מאגית ואספקטים מהשלב האוטיסטי מגעי (אוגדן 2007).

שפה וסמלים מעצבים אותנו מרגע שנולדנו, עוד לפני שמחשבותינו מתחילות להתגבש ככאלה . אנו מגיבים לסמלים לא רק עם המוח החושב שלנו אלא גם עם אותה המערכת הדומיננטית  בתקופה שלפני התפתחות הדיבור, והם מוציאים מאיתנו תגובות רגשיות במהותן . תקופה זו היא תקופה משמעותית להתפתחות דפוסים רגשיים ודפוסי התנהגות , ולכן הטקס מדבר באותה שפה ראשונית כמו המשחק, כמו האסוציאציות החופשיות או החלומות. באמצעי זה, לאחר שתכננו את הטקס כחלק מתהליך טיפולי אנו יכולים לגעת במהות העמוקה של דפוסים שונים ולהתייחס אליהם בדרך הקרובה יותר להתהוותם ובכך ליצור מפגש עמוק שיכול לתמוך בתהליכי שינוי מודעים.

הטקס, כמו הדפוס מכיל מנגנונם רפטטיביים, הוא מעוצב במטרה ליצור מרחב בטוח המעודד את האני הצעיר להשתף במשחק, הטקס הוא מרחב פוטנציאלי, מעברי, המאפשר מצב תודעה חלופי, בזמן עבודה מרוכזת במטרה מוגדרת. ניתן להרחיב ולהכניס אלמנטים משחקיים וסימבוליים אלה למרחב הטיפול גם על ידי שימוש באלמנטים של שימוש בארכיטיפים וחיבור לטבע, כחלק מהגמשת סופר אגו נוקשה וחיבור לצרכים ודחפים שהוזנחו , הודחקו , או הושלכו. ניכוסם מחדש יהווה קפיצת מדרגה מבחינה טיפולית גם אם הופנמו תחילה כאיכויותיה של חיית טוטם, לדוגמה.
להעמקת ההבנה של חשיבות הטקסים ושילובם בתוך תהליך טיפולי.סימסטרים קודמים : 
הנחיית קבוצות חווייתית בשילוב כלי OUTDOOR.
 • טיפול  בנפגעי טראומה וקצה הרצף הטיפולי.
 • שילוב כלי CBT בעבודה OUTDOOR.
 • עבודה עם משפחות: פסיכותרפיית הורה ילד, והדרכת הורים.

סדנאות מרוכזות - 2017 -2016

מטפלים המעוניינים להעשיר ולהתנסות באלמנטים חוויתים כמו גם בטיפולי outdoor בתוך טיפול קונבציונלי מוזמנים כבר להרשם בלינק המצורף, מוצעות שתי סדנאות ייחודיות

משפחה והדרכת הורים

במהלך בחודשים נובמבר עד פברואר, אחת לחודש , ביום רביעי הראשון בכל חודש בשעה 19.30
ובתוספת יומיים מרוכזים של ישום.

בניגוד לתפיסה מוקדמת לפיה קשיים של ילדים נבעו מקונפליקטים בין דחפים פנימיים , בעקבות מחקרים והתפתחות תיאורטית מקובל היום לראות שדפוסים נבנים בתוך הקשר בין אישי , בתוך מערכות יחסים משמעותיות. (שטרן 2005). הפסיכיאטרית אנה אורנשטיין מומחית לטיפול בילדים רואה באורח החיים המערבי והשפעתו על  המשפחה את הבסיס להתפתחות סימפטומים בלתי מסתגלים בילדים.

מחקרים מראים ששילוב הדרכת הורים לצד טיפול בילד או שילוב הורים בטיפול כדוגמת פסיכותרפית הורה ילד מסייעים להאיץ תהליכים טיפוליים ואף לשפר אותם. (אילן 2007, קפלן 2014) בקורס נדון באסכולות שונות של שיתוף הורים בטיפול בילדים, מהעברת אינטייק, ועדכונים תקופתיים, דרך הדרכת הורים ועד שיתוף הורים בפגישות טיפול. נעסוק במתן כלים להתמודדות הורית, שיפור רפלקסיה עצמית ומנטליזציה, העברות בין דוריות, שימוש בילד כשלוחה של ההורה תוך קריאת חומר רלוונטי וניתוח פגישות עבודה.

הנחיית קבוצות חוויתית בשילוב כלי OUTDOOR

במהלך בחודשים נובמבר עד פברואר, אחת לחודש , ביום רביעי הראשון בכל חודש בשעה 20.45
ובתוספת יומיים מרוכזים של ישום

בלימודים אלו נשלב בין תיאוריה לחוויה ונלמד את יסודות הנחיית הקבוצות בתוך מרחב ה outdoor. 
הכרות עם תיאוריות ומודלים מרכזיים בהנחיית קבוצות, התנסות חוויתית ועיבוד של חווית הלמידה, תוך התבוננות על התהליכים העוברים על קבוצה, הכוחות התרפויטיים בקבוצה(YALOM), סוגים שונים של קבוצות. מנחה קבוצה, מטרות העל שלנו בתור מנחי קבוצה, תכונות עקרונות ותפקידי מנחי קבוצות מול סוגי האוכלוסיות השונות, אישיות המנחה, סגנונות הנחיה, טכניקות הנחייה: שפת גוף, אינטונאציה, עמידה מול קהל, פרזנטציה נכונה, ובדגש על יצירתיות בהנחיה בתוך המרחב הפתוח.

שילוב כלים מתוך CBT בטיפול

במהלך החודשים מרץ - יוני 2017 אחת לחודש , ביום רביעי הראשון בכל חודש בשעה 19.30
ובתוספת יומיים מרוכזים של ישום


כיצד ניתן לעצב ולחזק התנהגויות רצויות ולהכחיד סימפטומים שאינם מותאמים? כיצד משפיעות מחשבות מוטות ולא מסתגלות על התנהגות? קורס זה יתאר כיצד ניתן לשלב בטיפול רגשי  ובטיפולי outdoor  שאלוני אבחון, חשיפות ובדיקת הטיות חשיבה. נראה כיצד ניתן לסגל פרוטוקולים טיפוליים מובנים להתמודדות עם סימפטומים, בסטינג חווייתי חיצוני. נכיר את טכניקות הדור השלישי: ACT ומיינדפולנס , כתפיסת עולם וכטכניקות התערבות. הקורס יועבר תוך תרגול איש ותוך שילוב כלי CBT בטיפולים קיימים.

 

שילוב בניה עבודה בכלים שונים בשיטת outdoor

18/10/2016
10:00-17:00 במושב עשרת


לעיתים אנחנו מבלבלים בין יצירתיות לבין שלמות המוצר. מחשבות כמו: אם אני לא עושה ממש טוב אז עדיף לא לעשות בכלל מעכבות תהליכי יצירה. נדון בסוגיית היצירתיות, החוויה, התהליך והתוצר דרך עשייה. תוך התייחסות לחוויה הטיפולית.וכן, גם בנות בונות ... נתנסה בעבודה בכלים שונים, בעץ,  ולא רק בקופסת נעלים...
קהל יעד: מטפלים ומטפלים שבדרך. סדנה של שש שעות שתכלול עשייה והתבוננות בעשייה, תוך התייחסות למושג ה- mindfullness: להיות בתוך התהליך, להפריד את החוויה ממחשבות על החוויה. 

תנאי לימוד

 • הקורסים יתקיימו בימי רביעי  בגבעת ברנר או במושב עשרת, באיזור רחובות .
 • הלימודים פתוחים למטפלים בעלי תעודת מטפל מכל הדיסציפלינות, ולימודים קודמים של קורסי בסיס בפסיכולוגיה. 
 • ניתן לבחור קורסים בודדים. 

עלויות

 • עלות השתלמות/סדנה (8 מפגשים) 700 ש"ח. (מפגש בודד בעלות של 120 ש"ח)
 • עלות לתוכנית שנתית הכוללת 4 סדנאות 2,680 ש"ח לשנה.
 • 5% הנחה לחברי איגוד נפש חיה.
 • 10% לסטודנטים שרשומים במסלול השנתי - שנה ב'.


לפרטים בירורים והרשמה התקשרו לארני 050-7561696 או אודליה 052-3732720

קורסים נוספים בהמשך:

 • אבחון והערכה ואבחון חווייתי
 • טיפול בילדים
 • טיפול קבוצתי
 • התייחסותיות ואינטר סובייקטיביות
 • נוירו פסיכולוגיה יישומית
 • פסיכולוגיה התייחסותית
 • התפתחות אישית
 • סדנאות (ציור ופסיכודרמה)
 • מצבים מנטליים ראשוניים
 • יחסי מטפל מטופל
 • אבל ואובדן
 • פרידה וסיום
 • ויניקוט וקוהוט ב'
 • טיפול בבעיות ויסות 

 
FacebookGoogle+Twitter