קלפי הארכיטיפים של בעלי החיים - קלפים טיפוליים

לאיזו מטרה מיועדים הקלפים?

קלפי הארכיטיפים הם קלפים טיפוליים, בהם מופיעים בעלי חיים המצויים במצבים שונים בחייהם. תוך כדי התבוננות בקלפים, ניתנת לנו ההזדמנות להעמיק ולבחון רגשות ותחושות הנוגעים לחיינו האישיים, למצבים שאנו נתונים בהם, לדפוסי ההתנהגות, איכויות ותכונות בתוכנו. כמו כן, בעלי החיים שבקלפים משקפים לנו את טבענו הראשוני והפראי, ואת הכוחות בתוכנו הזהים לכוחות החיוניים והאינסטינקטים המצויים בהם.

מה כוללת הערכה?

הערכה מכילה 44 קלפים של בעלי חיים, ומצורפת אליה חוברת בה ישנן הצעות לפעילות, וכמו כן פירוט לגבי כל אחד מבעלי החיים, הכולל:
 • מיתוסים וסמלים שמקורם בתרבות האינדיאנית ובתרבויות עתיקות אחרות.
 • מידע בעל משמעות אישית אודות התכונות והאיכויות של בעלי החיים בכל קלף
 • כיוונים למחשבה לגבי המסר שנושאת עימה החיה שבכל אחד מהקלפים.
למי מתאימה הערכה?

הערכה מיועדת למטפלים, מנחים ומאמנים - למפגשי טיפול וקואוצ'ינג אישיים וקבוצתיים עם ילדים ומבוגרים, וגם להתנסויות אישיות והתכנסויות חברתיות כמו למשל מעגלי נשים וערבי חברה.

המצבים המתוארים בקלפים עוסקים בארבעה נושאים עיקריים:
 • קשר - שייכות, משפחה, מעמד, זוגיות, קבוצת שווים, בדידות, מיניות...
 • בטחון - בית, כוח, הגנות, גמישות מול נוקשות.
 • אוטונומיה - עצמאות, תלות, תחושת בחירה, חופש פנימי, נפרדות ופרידה.
 • קבלה - קבלה עצמית, דימוי גוף, סבלנות לתהליכים (מחזוריות), חיים בכאן ועכשיו, הסתמכות עצמית, אינטואיציה, רגש וחשיבה, תחושת רצוי מול דחוי.
המצבים הללו אינם אידיאליים אלא מצבים של קונפליקט וחוסר שלמות, המאפשרים לנו לעסוק הן במה שעולה על פני השטח - הפשוט, הגלוי והקל, והן במה שמסתתר תחתיו - הנסתר, הקשה, המורכב. כאשר אנו בוחרים קלף נוכל לבדוק האם אנו מוצאים את עצמנו במצב דומה לזה המתואר בו, ואם כן מתי ועם מי. נוכל לברר אילו רגשות מעורר בנו המצב בו נמצאת החיה, מתי אנו מתנהגים בדומה לחיה וכו'.

כמה עולה ואיפה רוכשים?
מחיר הערכה 150 ש"ח כולל חוברת ומארז.
ניתן לרכוש את הקלפים ישירות דרכי: ארני - 050-7561696 (נא להשאיר הודעות ב-sms בלבד)
כמו כן ניתן לרכוש את הקלפים אונליין בחנות של מירבי - כלים לחיים מודעים

המאיירת של הקלפים היא יערה ניר -  054-5326652
 

מסרים ועבודה עם הקלפים

לשם הפקת המירב מעבודה עם קלפי הארכיטיפים של בעלי החיים מומלץ לגשת אליהם בשני שלבים:
 • לפני הקריאה של המסר הכתוב, כדאי להתבונן בו ולשים לב לתחושות ולרעיונות הספונטניים שהציור עליו מעלה בנו ברמה האסוציאטיבית הראשונית - החיה עצמה, הרקע, והסיטואציה בה החיה נמצאת.
 • בהמשך נוכל להתחבר לקלף ברמה האינפורמטיבית ולהתוודע למשמעות הסמלית ולתכונותיה המיוחדות של החיה המופיעה בו.
מעניין לבדוק האם אחרי השלב השני המסר נשאר כפי שהיה, מעמיק, משתנה או אולי אפילו מתהפך... כאשר אתם קוראים את המסרים שמאחורי הקלפים, שימו לב כי הכיוונים למחשבה שמוצעים כאן הם רק כמה אפשרויות מני רבות. כל מה שעולה בנו למקרא תיאור החיה, אופייה ואורח חייה, יכול להיות רלבנטי ובעל משמעות עבורנו.

אחת הדרכים הנוספות לעבודה עם קלפים טיפוליים היא בקשת מסר לגבי שאלה ספציפית:
 • השואל מעלה דילמה, או בעיה שהוא מתלבט בה.
 • בוחר קלף אקראי או גלוי .
 • מתבונן בקלף: מה המסר של הקלף לגבי הבעיה שהעלה?
 • האם יש מספר בעלי חיים על הקלף, או אחד?
 • מה היחסים ביניהם, או אם זו חיה בודדה - באיזה מצב היא נראית?
 • מה רואים ברקע? כל אלה יכולים לתת רמזים למסר.
 • בנוסף ניתן לקרוא על בעל החיים בחוברת ולקבל נקודות אחרות למחשבה.
 • האם יש תשובה או כיוון לגבי ההתלבטות?
בניגוד לקריאה בקלפי טארוט בהם ישנו מסר ברור לכל קלף,
פה השואל מוצא את המסר בתוכו בעזרת הקלף. המסר הוא פנימי.

כמה דוגמאות של קריאה בקלפי הארכיטיפים של בעלי החיים

דוב

הדוב מייצג כוח וסבלנות. הוא נחשב לסמל ראשוני של הטבע, ושימורו מסמל את שימור הטבע כולו. במיתולוגיה הוא סמל רב עוצמה: URSUS, הדוב הגדול, הנתפס בתרבויות שונות כאל. בנוסף, ישנם מיתוסים רבים על אנשים ההופכים לדובים ודובים שהופכים לבני אדם. באסטרולוגיה נמצא את קבוצת הכוכבים העתיקה הקרויה הדובה הגדולה, הקשורה לתת -מודע, לתחושות בטן ולאינסטינקטים ראשוניים.

הדוב הוא הטורף הגדול ביותר, אם כי למעשה הוא אוכל כל, והוא הסתגל לחיים בכל אזורי האקלים בחצי הכדור הצפוני. הדובים מהירים, חזקים מאוד ומסוגלים גם לשחות ולטפס. עם זאת, למרות כוחם העצום הם אינם תוקפניים. מבחינה משפחתית הדובים חיים לבד, מלבד בזמן ההזדווגות וגידול הצאצאים על ידי האם.
בחורף מורידים הדובים את רמת הפעילות שלהם. חום גופם יורד ל-31 מעלות, והם אינם אוכלים אלא נסמכים על רקמות השומן שבגופם. הדובה יולדת במהלך החורף, לרוב שני ולדות. גורי הדובים יונקים וצמודים לאימם בביטחון המערה במשך כל העונה הקרה. באביב הם יוצאים לראשונה, ואז הם כבר חזקים מספיק כדי ללוות את האם, לצדה הם נשארים במשך שנתיים.
 
כיוונים למחשבה:

אפשר לבדוק עד כמה אנחנו מוכנים להסתמך על המאגרים הפנימיים שלנו. חשוב לדעת להיעזר בעת הצורך, אבל יש לזכור שכל התשובות נמצאות בתוכנו. כמו אצל הדוב, גם אצלנו קיימות תקופות הסתגרות, שבהן אנחנו במעין שנת חורף. תקופות אלו הכרחיות ללידה של רעיונות חדשים ופרויקטים, ליצירתיות ולצמיחה שלנו. עלינו להיות סבלניים לכל השלבים במחזור החיים, להבשלה ולתהליכים, ולזכור שאי אפשר להיות תמיד בשיא. אצלנו, כמו בכל הטבע הסובב אותנו, אחרי הלילה בא יום ואחריו עוד לילה, אחרי השלכת יגיע לבלוב, ואחרי שנת החורף פעילות האביב. מעגל החיים-מוות-חיים חל על הכול.
 

עז

העיזים הן חיות עדר מבויתות שיכולות לחיות גם בהרים ובאזורים צחיחים. מלבד עשב, יכולה העז לאכול גם ענפים קשים, ולשתות רק פעם בשלושה ימים. הצמר העבה שלה מגן עליה. גמישות השלד מאפשרת טיפוס, הברכיים בנויות לבלום זעזועים, וכפות הרגליים הדומות לפלייר מאפשרות אחיזה בקרקע. העז יכולה אם כן להתמודד בתנאים קשים של מזג אוויר ותוואי קרקע, והיא מסמלת את היכולת להמשיך ולטפס הלאה למרות המאמץ. האדם משתמש בחלבה ובצמרה של העז. הזכרים משתמשים בקרניים על מנת להילחם ביניהם.
 
כיוונים למחשבה:

הופעת העז היא הזדמנות לבדוק את היכולת שלנו להתגמש ולהתאים את עצמנו גם לתנאים קשים יותר, ולהכיר את הכוחות המאפשרים לנו להתקדם ולהתגבר על הקושי. 
 

כלב

כלבים הם במקורם חיות עדר ממשפחת הזאבים. זוהי החיה הראשונה שבויתה לצורכי האדם, לפני יותר מ- 14000 שנה. כיום חיים רוב הכלבים בסמוך למעונות האדם, מלבד אחוז קטן שחי בחבורות פראיות. בעקבות ביות הגזע על ידי בני אדם, קטן מוחו של הכלב בכ- 30% מזה של הזאב, הגולגולת קצרה יותר והשיניים צפופות יותר. לכלב נותרו חושיו החדים, אך יכולת ההישרדות הכללית שלו נמוכה מזו של הזאב בשל השינויים שעבר.

יכולת הרבייה שלו אמנם טובה יותר, אך בשל הביות הכלבים אינם מתפקדים עוד כמשפחה, ורק הנקבה מטפלת בגורים. האדם התאים את הכלבים לצרכיו, ויצר סוגים ומינים שונים, מגוונים בצבעם, צורתם וגודלם,  ובעלי תכונות שונות. לכל זן יש איכויות ייחודיות לו: ישנם כלבי ציד, כלבי שמירה, כלבי נחייה, כלבי שעשוע, כלבי עבודה, כלבי  נוי ועוד.

הכלב מייצג אהבה עדינה של חבר טוב לב. צייתנות הכלב טבועה בו כל כך שהוא נשאר נאמן לבעליו גם אם זה מכה אותו או  מתעלל בו. בנוסף, יש להם צורך עצום ללוות, והוא גדול אף מהצורך לציית. הכינוי "כלבה" מייצג בשפה פשוטה נקבה שעומדת על שלה, גם על חשבון אחרים. תצפית התנהגות על כלב ספציפי תיתן תשובות או מסרים ספציפיים לשאלה המטרידה אותך.
 
כיוונים למחשבה:

הכלב מזמין אותך לבחון את נאמנותך ואת הצורך שלך בהערכה. לעתים, רכילות, לשון הרע ובגידה באמון של חבר לקבוצה - הן תגובות הנובעות מפחד להיות לא שייך או לא מוערך. הופעת הכלב היא גם הזדמנות לבדוק:
 • האם כיצור תרבותי ומבוית אתה משלם מחיר אישי ומוותר על איכויותיך הפראיות?
 • כיצד תוכל להביא איכויות אלה לידי ביטוי?
 • מהי נאמנותך לאמת האישית שלך, למטרותיך? מהי נאמנותך לאחרים?
 • איך אתה משרת את האחרים או את האנושות?
 • האם אתה שומר על גבולותיך ועל הטריטוריה שלך?
 • האם עליך להשתעשע יותר? לעשות יותר פעילות גופנית?


צבי

הצבי שייך לאחת ממשפחות היונקים המצליחות ביותר. בשפות עתיקות המילה צבי פירושה חיית בר באופן כללי. הצבאים יכולים לחיות בסביבות שונות ובתנאי אקלים מגוונים. הם צמחוניים, חיים בעדרים, וחלקם נודדים פעמיים בשנה. כדי להגן על עצמו, הזכר לעולם אינו עובר באותו שביל פעמיים. זה הופך אותו לבלתי צפוי לטורפים. הצבי מזהה תנועה וקול, והוא ערני, דרוך ובמלוא חושיו גם ביער האפל.

זוהי חיה ניצודה חשובה לציידים במיתולוגיות (המלך ארתור, בודהא), העוברים שינוי בעקבות ציד זה.
לצבי קרניים המשמשות להגנה ולמדידת כוח בזמן חיזור ובמאבקי מנהיגות על העדר. יש מינים גדולים מאוד של צבאים, אך למרות זאת ניחן הצבי בעדינות גדולה. בתנ"ך הצבי הוא סמל לקלות רגליים, ליופי ועדינות.
 
כיוונים למחשבה:

הופעת הצבי היא הזדמנות להיזכר בכוח העדינות. זהו הפתרון לבעיה המציקה לך כרגע. עליך למצוא את העדינות שבך, עדינות שבכוחה לרפא כל פצע. אל תנסה לגרום לאחרים להשתנות, אהוב אותם כמו שהם. גלה עדינות במקום כוחניות גם כלפי עצמך; אהוב את עצמך מספיק כדי להרגיש את הפחד שלך.

אל תהיה שיפוטי כלפי עצמך - כך אתה שולל חלקים שונים בך. קבל את הפחד כדי שלא תשליך אותו על אחרים המזכירים לך את הצל שבתוכך; כדי שלא תפחד מהם. קבלת האור והצל - קבלת האחר על כל מורכבותו, ייצרו ביניכם ביטחון ויעניקו שלווה.

זכור שבכל מצב האהבה היא המפתח, היא התשובה. האהבה והחמלה שהצבי  מסמל יאזנו את הכוחניות.
מצא את הדברים שאתה אוהב בעצמך ובאחרים. הפחדים לא יישארו במקום שיש בו אהבה ועדינות. למד לתת אהבה ללא תנאי. לגעת בנפשם ובלבם של הפצועים המנסים להזיק. כי בלב הרצון להזיק ישנו פצע, שהאהבה תרפאו. העדינות תפתח דלתות ששום כוח אין בו די כדי לפתוח אותן.
 

אריה

האריה הוא יונק מהגדולים שבמשפחת החתולים, טורף- על החי באזורים פתוחים. גודלו וצורתו המרשימים העניקו לו את תפקיד מלך החיות. הוא מסמל כוח ואנרגיה, את השמש והזהב. האריה הוא היחיד מבין החתולים החי בקבוצה ולא לבדו.

הפעילות העיקריות בקבוצה הן הלביאות, ולכן נקשר האריה לתכונות נקביות כגון יצירתיות, אינטואיציה, דמיון, קשר וחלוקת קשב. הלביאות צדות תוך שיתוף פעולה ביניהן, אך הן לא יתחילו לאכול עד שיגיע הזכר ויאכל ראשון. תפקידם של האריות מתמצה בהגנה על הטריטוריה והלהקה, ולעתים בעזרה ללביאות בצידן - הברחת הטרף לעברן. ככלל, האריות ממעטים להילחם ונמנעים מעימותים. כמו כן הם הורים סבלניים ומלאי רגש לגוריהם.
 
כיוונים למחשבה:

הופעת האריה היא הזדמנות לבדוק את עמדתך האישית בקבוצה; מה מקומך בקבוצה? מה תפקידך בקבוצה ובמשפחה? על פי אילו דפוסים אתה פועל באינטרקציה חברתית, וכיצד אתה שומר על מקומך? כיצד אתה מביא תועלת למשפחה או לקבוצה שלך? האם יש דברים שעליך לעשות ואינך עושה? האם עליך לשתף יותר פעולה? להגן יותר? תוכל לשים לב גם לתפקידים מגדריים בקבוצה ובמשפחה: מהם יחסי הכוחות בין המינים, מהי חלוקת התפקידים, האם יש שוויון או שאיפה אליו?

האריה, מלך החיות, בעל הדרת כבוד וכוח הרתעה שלרוב אינו בא לידי מימוש, הוא גם הזדמנות לעסוק בסוגי הנהגה, תפקידי המנהיג ויכולת הנהגה. בדוק עד כמה חשובים לך ענייני כבוד ואגו, האם אתה רוצה או מצליח להיות מכובד?
 
 

 
 
FacebookGoogle+Twitter